Mnie też, ale jako że ja złośliwy potwór jestem, to będzie dzisiaj o...ogniu ;)
Lubię gapić się w ogień i zdjęcia tez lobię mu robić, bo on fotogeniczny jest.
http://www.educom.net.pl/kluczowe-wynalazki-w-historii-swiata/ogien-jako-najwazniejszy-wynalazek-prehistorii
I mnie dzisiaj właśnie o to utwardzanie gliny chodzi.
Bo glina to tworzywo służące także miedzy innymi do wyrobu dzieł sztuki.
A jak artystycznie tworzyć uczy Akademia Sztuk Pięknych.
I w tej to artystycznej instytucji, odbył się w czerwcu, 12 już, Festiwal Wysokich Temperatur.
Na festiwalu tym jest ogień, dużo ognia! Znaczy się dla mnie ten festiwal i dlatego tam byłam i w ogień się gapiłam ;)
Festiwal Wysokich Temperatur jest organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Ceramiki i Szkła.
Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami "sztuki na gorąco", pokazując publiczności swoją pracę "od kuchni".
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/o-festiwalu/
O Festiwalu wysokich Temperatur dowiedziałam się w 2011 roku zupełnie przypadkiem.
Wybrałam się na Noc Muzeów i poniosło mnie na Bulwar Dunikowskiego, a tam...niezwykle ogniście było.
To że wiedziałam o festiwalu, który odbywa się co roku, nie oznaczało że na każde wydarzenie udawało mi się wybrać. Na kilku jednak byłam i zdjęcia oczywiście robiłam i dzisiaj Wam je pokażę :)
Kilka lat temu obserwowałam pracę w pracowni szkła, nad szklaną rzeźbą.
rozsypał się na kawałki!!!
Gorąco na dworze i gorąco w ASP
lawa na talerzu
Mirosław Kulla, Kacper Kuźnicki
Szkliwo w ceramice jest złożoną miksturą składników, podobną do szkła. Artyści udowodnią, że do otrzymania szkliwa nie jest konieczne mieszanie wielu surowców chemicznych. Czasem wystarczy drobno rozkruszyć odpowiedni kamień. W trakcie pokazu zaprezentowany zostanie szereg minerałów, którymi artyści ozdobią ceramikę i wypalą w plenerowym piecu w technice Raku.
W trakcie wydarzenia artyści użyją pieca modułowego do wypału porcelany w warunkach plenerowych.
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
Kuro Raku
Keramikum: Petr Toms, Jiří Svačina, Tomáš Macek, Václav Kugler, Matěj Lanč Keramikum — grupa czeskich artystów ceramików zrekonstruuje japońską technikę Kuro Raku przy użyciu materiałów dostępnych w Europie. Artyści przeprowadzą kilka wypałów, aby pokazać widzom, jak ten widowiskowy proces przebiega w całości. Efekty wcześniejszych wypałów będzie można obejrzeć na towarzyszącej wystawie Kuro Raku w sobotę i niedzielę w gablocie przed pracownią 002 (parter) w Nowym Budynku.
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
Hot glass
Koło Naukowe Studentów Katedry Szkła „Poziom 2”: Emilia Marcjasz, Paulina Figura, Diana Szydłowska, Alicja Granat Pokaz dmuchania szkła przy piecu plenerowym, wykonanym przez Koło Naukowe Studentów Katedry Szkła w roku akademickim 2017/2018
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
Niech zaiskrzy
Joanna Jankowska Artystka zaprosi publiczność do zebrania się wokół ceramicznego paleniska do pieczenia jedzenia. Zachęci do spotkania z ogniem i zbliżenia się do niego oraz do powrotu do korzeni i oddania się rytuałom gotowania i jedzenia. Wydarzeniu będą towarzyszyły opowieści i śpiew, forma hołdu dla żywiołu, który budzi i gasi życie.
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
Drzewo wolności — performance z wykorzystaniem płynnego żeliwa
Andy Griffiths studenci Carmarthen School of Art w Walii Artysta w swoich działaniach przywiązuje dużą wagę do działań performatywnych, a jego autorski pokaz odlewniczy, przeprowadzany tuż po zmroku, jest widowiskiem samym w sobie. W pokazie pomogą mu studenci z Carmarthen School of Art w Walii, a do udziału w wydarzeniu zostaną zaproszeni widzowie.
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
Na dziedzińcu uczelni stały sobie takie oto ceramiczne twory, czyżby to już na Halloween paluszki czarownicy były ? ;)
Chciałam pokazać magię tego festiwalu, magię ognia właśnie :)
A na koniec jeszcze kilka ciekawostek.
Qvevri, naczynie do wina
Leri Papidze
Pokaz budowania techniką garncarską 400-litrowego naczynia amfory do wyrobu wina. Technika produkcji wina przy użyciu qvevri pochodzi z Gruzji i jest tam nadal bardzo popularna. Naczynia te pokrywa się od wewnątrz roztopionym woskiem i zakopuje w ziemi, zostawiając odkryty otwór wlewowy. Wykorzystuje się je w procesie fermentacji oraz przechowywania wina.
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
Joseph Young W trakcie wernisażu wystawy Kay Aplin i Josepha Younga, w ramach której prezentowana będzie roślinno-ceramiczna kompozycja, odbędzie się performance w wykonaniu Josepha Younga, z użyciem własnoręcznie wykonanej przez niego różdżki muzycznej.
https://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2019/06/PROGRAM_FWT_2019_PL.pdf
A teraz po tym płomiennym wpisie chyba trzeba by się trochę schłodzić pod zimnym prysznicem :)
Świetny festiwal, tyle ciekawych rzeczy. Lubię ogień, jak była dzieckiem to czasem otwierałam drzwiczki do pieca, żeby patrzeć jak się pali. Mama mnie goniła, bo iskry i mniej blachę grzał.
OdpowiedzUsuńMiałam kiedyś okazję zobaczyć spust surówki w prawdziwej hucie, robił wrażenie.
Pokazy formowania szkła są fascynujące.
Dobrze, że udało Ci się zobaczyć chociaż część.
.
Widziałam spust surówki w hucie Katowice, to było coś niesamowitego!!! I widziałam ognisko w Bukowinie Tatrzańskiej, stos ułożony był z kilkunastometrowych pni, jak to podpalili to płomienie buchały do samego nieba.
UsuńW tym roku nie załapałam się na szklany pokaz, a to najciekawsza atrakcja festiwalu. Chyba bardzo ciekawy był finał przy piecu hutniczym, ale to było bardzo późno, a ja ze względu na mamę musiałam lecieć do domu.
Marija, to wszystko oczywiscie jest baaardzo fascynujace i ciekawe, aleee... dlaczego TERAZ??? Powinnas ten post zamiescic w zimie, a nie teraz dodatkowo katowac moj rozpalony do czerwonosci umysl. I cialo rzecz jasna. Po lekturze zrobilo mi sie jeszcze gorecej, a trzeba Ci wiedziec, ze wlasnie zmagamy sie z fala ekstremalnych upalow i padaja rekordy temperaturowe, najwieksze od 70 lat.
OdpowiedzUsuńAniu współczuje upałów, u nas też gorąco, jednakoż napisałam żem złośliwa maupa ;)
UsuńMusiałam to pokazać teraz bo potem znowu by mi się odwlekło, tak jak i poprzednie edycje, o których do tej pory nie pisałam :)
Bardzo ciekawe pokazy, ale jak Pantera, fajnie gdyby odbywały się, kiedy jest zimno.
OdpowiedzUsuńKiedyś odbywały się w maju w ramach Nocy Muzeów. Teraz odbywają się w czerwcu, w którym to miesiącu teoretycznie nie powinno być aż tak gorąco. Większość pokazów odbywa się w plenerze, są tacy widzowie którzy spędzają tam wiele czasu, jakby festiwal był chłodną porą, to mniej ludzi oglądało by całość. I tak nieraz pogoda płatała figla i było deszczowo.
UsuńNiezwykly temat poruszylas i pokazalas...uwiebiam szklo i wszystko z nim zwiazane. A takie pokazy gdzie mozna sobie ogladac jak jest formowane sa fascynujace. Szkoda tego kruka, musial byc prawdziwym dzielem sztuki.
OdpowiedzUsuńTeż mi było szkoda kruka, ale zaraz po pokazie napisałam o tym naszej kurnikowej Hanie i ona mi odpisała, że takie pokazy są robione po to aby pokazać warsztat, z mniejszą dbałością o artyzm. Ten kruk mógłby nie znaleźć nabywcy, a tak pokazali, że taki wielki wkład pracy w takim mozole, może w jednej sekundzie trafić szlag!
UsuńBardzo to wszystko ciekawe.
OdpowiedzUsuńprzeczytałam i obejrzałam z zainteresowaniem.
Jestem pełna podziwu dla Ciebie i dla tego tekstu ze zdjęciami.
:-)
Cieszę się Stokrotko, że Ci się moja relacja podobała :)
UsuńŻywioły zawsze fascynowały człowieka. O dziwo równie kojąco działa na nas szum wody, jak i ogień w kominku.
OdpowiedzUsuńO takiej imprezie pierwsze słyszę, miałaś niesamowitą frajdę w takim razie, gratuluję wrażeń.
Dziękuję Jotko :)
UsuńASP nie nagłaśnia nachalnie festiwalu i dlatego nieraz go przegapiam. Mieszkam bardzo blisko tej uczelni i w tym roku przechodziłam obok akurat przed festiwalem i dlatego wzięłam w nim udział :)
No wiesz, w taki upał taka dawka żywego ognia!? Litości! jesienią chętnie bym się wybrała na taką imprezę, ale teraz to bardziej mi się marzą rzeźby lodowe :). A refleksje po obejrzeniu fotorelacji? - no cóż, wydawać by się mogło, że to dorośli, poważni ludzie, a takie ekstremalne zabawy sobie wymyślają :). Zwłaszcza ten gość na drabince, w ognioodpornym kombinezonie zrobił na mnie wrażenie.
OdpowiedzUsuńŻebyś ty Małgoś widziała jaką radochę miał ten facet ziejący ogniem na te wyciągane z pieca czarki, a myśmy jak zahipnotyzowani się na to gapili ;)
UsuńPrzy piecu hutniczym było wiele zakręconych osób, wszyscy podobnie ubrani jak ten na drabince. To był jakiś walijski profesor ze swoimi studentami. Były w tej grupie 2 malutkie dziewczyny, przy swoich kolegach wyglądały jak ino tylko trochę wyrośnięte krasnoludki i one tam odwalały najcięższą pracę, a jakie przy tym czuły się ważne! :)
Wyobrażam sobie te emocje, na żywo tam będąc to na pewno można się zajarać, dosłownie i w przenośni :).
UsuńWszelkie przepisy bezpieczeństwa są jak najbardziej zachowane, więc jeśli jaranie to tylko w przenośni :)
UsuńJakbyś miała nieodpartą potrzebę sobie ogniem "pomiotać" to mam takie ustrojstwo...;o)
OdpowiedzUsuńA jak się poparzę Gordyjko? Zawsze to jednak bezpieczniej i przyjemniej sobie po prostu popatrzeć ;)
UsuńJak się takie cuda ogląda, to człowiek zapomina, że mu gorąco ;)
OdpowiedzUsuńŚwięta racja Lidka :)
UsuńO rany, ile ognia! Wszystko powstało wspaniałe, coś pięknego! Też lubię fotografować ogień, bardzo ładnie pozuje ;) Pozdrawiam! ;)
OdpowiedzUsuńTo jest Maks odpowiednia impreza dla tych którzy lubią fotografować ogień :)
UsuńOgień hipnotyzuje. Widok tych pieców, miechów i topionego żelaza sprawia, ze człowiek ma wrażenie, że się rozpuszcza. Ja też bym się jednak skusiła na taki festiwal, mimo gorąca.
OdpowiedzUsuń:*
Taka ognista sztuka to ciężka harówa, to muszą być bardzo zakręceni pasjonaci aby tak ogniście tworzyć :)
Usuń:*
Dziękuję za informacje o tym festiwalu, nie miałam pojęcia, że coś takiego się odbywa. Raz byłam w hucie szkła i byłam świadkiem wydmuchiwania przedmiotu. Byłam zachwycona. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńFestiwal na pewno jest znany w środowisku artystycznym, bo biorą w nim udział artyści z całego świata. Mniej znany szerokiej publiczności, ale chyba organizatorom nie zależy na każdym widzu, chyba woli widza świadomego.
Usuńhttp://budowainfo.pl/forum/maszyny-do-obrobki-metalu-t542-10.html#p15748
OdpowiedzUsuńW zasadzie to ja znałam jedynie cięcie laserem oferowane w Unihut https://unihut.pl/, bo jakiś czas temu się zainteresowaliśmy tym. Jednak dziś widzę, że tematyka nadal powraca i to w postaci sztuki. Moim zdaniem to dobrze. Nie tylko w swoistym pięknie powinniśmy odnajdować piękno. Rozumiecie mam nadzieje, co chcę przez to powiedzieć?
OdpowiedzUsuń